„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,

nie jest godzien szacunku teraźniejszości

ani ma prawo do przyszłości”

Józef Piłsudski

Narodowe Święto Niepodległości to ważne i piękne wydarzenie – to święto każdego Polaka. W tym roku było ono wyjątkowe, gdyż wiązało się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W trosce o pamięć tego historycznego wydarzenia, kształtując postawy młodego pokolenia, Szkoła Podstawowa nr 88 im. Gabriela Narutowicza przeprowadziła szereg działań upamiętniających tę rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli pojawiła się na mapie Europy jako wolne i niepodległe państwo.

W kwietniu br. nasi uczniowie wzięli udział w XXXII rajdzie „Szlakiem naszej historii” im. por. hm. Jana Cierlińskiego, którego celem było odwiedzenie co najmniej czterech Miejsc Pamięci Narodowej i złożenie hołdu walczącym o niepodległość Polski.

W ramach realizacji projektu „Drogi Polski do Niepodległości” nasi wychowankowie uczestniczyli w wycieczkach po Warszawie, śladami Józefa Piłsudskiego. Obejrzeli wystawę poświęconą Ojcom Niepodległości na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji, zwiedzili Cytadelę Warszawską, podążali śladami powstania listopadowego. Przygotowali wiele prac plastycznych i multimedialnych, które zaprezentowane zostały w trakcie Pikniku naukowo-sportowego, zorganizowanego na terenie szkoły w czerwcu br.

We współpracy z Muzeum Niepodległości szkoła zorganizowała grę miejską „Polskie drogi do Niepodległości”, poświęconą Józefowi Piłsudskiemu, który zajmuje szczególne miejsce
w panteonie narodowych bohaterów.

W dniach 14-18 maja br. SP 88 realizowała projekt „Tydzień dla Niepodległej”. Uświetniła go wystawa „Dla Niepodległej” – projekt koordynowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Trzydzieści plansz rozstawionych w sali gimnastycznej naszej placówki przybliżyło zwiedzającym ją uczniom, rodzicom i społeczności lokalnej najważniejsze momenty z dziejów polskiej historii, które doprowadziły Ojczyznę do niepodległości. Uroczystemu otwarciu  wystawy towarzyszyły imprezy towarzyszące: koncert pieśni legionowych połączony z poezją patriotyczną w wykonaniu uczniów, „żywe lekcje historii” przeprowadzone przez grupę edukacyjno-historyczną „Szare Szeregi” oraz minigra patriotyczna.

26 września uczniowie naszej szkoły włączyli się w realizację dzielnicowego projektu „Tańczymy dla Niepodległej”, tańcząc poloneza na stadionie RKS Okęcie.

Szkoła przystąpiła również do ogólnopolskiego konkursu pieśni patriotycznej dla szkół podstawowych „Do Hymnu”, którego organizatorem było Narodowe Centrum Kultury.
2 października prawie 600 uczniów SP 88 w kościele św. Franciszka z Asyżu zaśpiewało Hymn Państwowy oraz dwie polskie pieśni hymniczne „Rotę” i „Bogurodzicę”.

W ramach działań związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła współorganizowała lub organizowała szereg konkursów: szkolny konkurs „Polskie powstania narodowe”, konkurs Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej „Zdobądź miano Szkoły Niepodległej”, konkurs „100 sukcesów Polaków na 100-lecie niepodległości”, ogólnopolski konkurs historyczny „Krąg”. Nasi uczniowie przystąpili ponadto do ogólnopolskiego konkursu, ogłoszonego przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”, nad którym patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda – „Na stulecie odzyskania niepodległości – modlitwa za Ojczyznę”.  Wśród 879 uczestników konkursu wyłoniono 3 laureatów. Jednym
z nich została uczennica naszej szkoły, która za wiersz „Nie było mnie, Panie” otrzymała
3. miejsce.  Nasi wychowankowie brali również udział w grach patriotycznych:
w Patriotycznej Grze Komunikacyjnej zajęli 3. miejsce w Warszawie, zaś w Festiwalu dla Niepodległej – 1. miejsce w dzielnicy (grupowo) oraz 2. i 3. miejsce (indywidualnie) za test wiedzy.

Zwieńczeniem działań związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości było przygotowanie wystawy prac uczniów, związanej z wydarzeniami sprzed 100 lat oraz inscenizacji, przedstawiającej losy narodu polskiego od początku powstania państwa polskiego do współczesności. Tym razem z trudną pracą aktorską zmierzyli się najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy w przedstawieniu pt. „Z życia pewnej gwiazdki”
w przysłowiowej „pigułce” przybliżyli historię Polski. Osnuta na motywie wędrówki historia tytułowej gwiazdki, zatrzymującej się nad niezwykłą krainą, jaką okazuje się być Polska, przybliżyła uczniom dramatyczne losy naszego państwa: rozbiory, wybuch wojny i nadzieję na upragnioną wolność. Mimo trudnego wyzwania, jakim było zmierzenie się po raz pierwszy z tak dużą publicznością, mali aktorzy poradzili sobie znakomicie.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, co połączyło polskie szkoły w dniu
9 listopada br. O godzinie 11.11 sale lekcyjne SP 88 wypełnił „Mazurek Dąbrowskiego”, który z radością w sercach odśpiewali nasi uczniowie, dumni z tego, że są Polakami.

W kontekście słów marszałka Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”, cieszy fakt, że pamięć o ważnych wydarzeniach jest wciąż żywa dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i rodziców.

Ewa Ryłko


Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.