Szkolny doradca zawodowy

Ewa Skulska

Program realizacji doradztwa zawodowego – WSDZ

Informacje dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Dni otwarte w szkołach ponadpodstawowych w Warszawie

JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ PONADPODSTAWOWĄ – PRELEKCJA

26 kwietnia klasy ósme wzięły udział w prelekcji na temat „Jak wybrać szkołę ponadpodstawową”. Spotkanie prowadziły dwie panie, które są doradcami zawodowymi w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES). Młodzież dowiedziała się jak wygląda ścieżka kształcenia po szkole ponadpodstawowej. Na rekrutację i punktację panie też poświęciły dużo czasu. Po spotkaniu była możliwość indywidualnej rozmowy dotyczącej wyboru zawodu, oraz drogi dalszego kształcenia, Dziękujemy naszym gościom za wizytę i pomoc w wyborcze szkoły średniej zgodnie z umiejętnościami i predyspozycjami.

Warszawskie Mistrzostwa Startup Jump Junior

Nasza szkoła brała udział w Warszawskich Mistrzostwach Startup Jump Junior. Zadaniem Oliviera Mikszy i Krzysztofa Sarny z klasy 8B było zarządzanie wirtualnym sklepikiem szkolnym. Dnia 19 grudnia odbył się finał, w którym nasza szkoła zajęła drugie miejsce wśród wszystkich warszawskich szkół podstawowych. Gratulujemy chłopcom i życzymy dalszych sukcesów.
Ewa Skulska

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2023

Wydarzenie to przypadło w dniach 2 – 6 października, było dobrą okazją do poznania niektórych zawodów. Dzieci z klas młodszych bawiły się w „zawodowe kalambury”, w trakcie zabawy odkrywały karty z zawodami i narzędziami, które trzeba było dopasować. Ważnym aspektem tej zabawy, była możliwość poćwiczenia pisowni pod względem ortograficznym np. kucharz, piekarz, architekt.

Wycieczka zawodoznawcza

Architekt to fascynujący zawód

Na jednej z lekcji z D-Z poznaliśmy człowieka wielu pasji – Pana Krzysztofa Chorzewskiego.
Pan Krzysztof z wykształcenia jest architektem (obecnie na emeryturze) mającym na swoim koncie liczne projekty budynków, sklepów a nawet zabawek. W przeszłości prowadzi kącik konstruktora w miesięczniku „Kalejdoskop Techniki” i „Terminarz Majsterkowicza”, które były następcami „Horyzontów Techniki” dla dzieci. Nasz gość kreśli również rysunki najciekawszych budowli dzielnicy Włochy, rysuje mandale, a ostatnio zajął się nawet pisaniem wierszy.
Wybrane rysunki i projekty mogliśmy zobaczyć i podziwiać.

Spotkania z przedstawicielami zawodów

Podczas realizacji zajęć z Doradztwa Zawodowego uczniowie klas ósmych spotykali się z naszymi gośćmi – przedstawicielami różnych zawodów. Młodzież dowiedziała się jak wygląda ścieżka edukacyjna umożliwiająca wykonywanie danego zawodu, charakterystyka i obowiązki pracy. Aby lekcje były bardziej atrakcyjne goście mieli ze sobą rekwizyty m.in. togi prawnicze, czapki różnych rodzajów wojsk, szable. Na chwilę mogliśmy być prokuratorem czy radcą prawnym przymierzając togi, o czym będą nam przypominały zrobione zdjęcia. Na koniec mogliśmy zadawać pytania, a nasi eksperci wyczerpująco na nie odpowiadali.

Spotkania były niezwykle wartościowe, ze względu na zbliżający się termin egzaminów, a co za tym idzie wybór nowej szkoły i zawodu.

Dziękuję naszym uczniom za aktywne uczestnictwo, zaangażowanie oraz pomoc w przebiegu lekcji.

Fizjoterapeuta z uczniami

Zdjęcie 1 z 14

Nasi rodzice o swojej pracy

Dużym zainteresowaniem w klasach siódmych cieszyły się wizyty naszych rodziców. Opowaiadali oni o swojej pracy zawodowej. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca kierownika projektu, pracownika słuzby więziennej, czy koorynatora projektów europejskich. Rodzice opowiezieli nam jak może wygladać ścieżka kariery w wykonywanym przez nich zawodzie i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc kandydować do pracy w tych zawodach.